• Aktualności

          • Dyskoteka Andrzejkowa
            • Dyskoteka Andrzejkowa

            • Serdecznie zapraszamy uczniów
              z klas IV – VIII na dyskotekę Andrzejkową,
              która odbędzie się

              w czwartek (29.11.2018r)
              w godz. od 16.00 – 19.00.

          • "Pro Wrażliwi"
            • "Pro Wrażliwi"

            • To lokalne przedsięwzięcie, którego głównym celem jest zacieranie barier międzyludzkich, odkrywanie siebie i zapobieganie izolacji społecznej poprzez serię spotkań z najmłodszymi.

              Akceptacja, zrozumienie, wrażliwość – tego w nas brakuje, o to warto walczyć.

              Dnia 21.11.2018 r klasy II a, b i c wzięły udział w zajęciach przygotowanych przez starsze koleżanki Julię Jaromirską i Martynę Gawrońską - uczennice II klasy Liceum. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o równości wszystkich ludzi, odmienności wśród dzieci oraz tolerancji. Później pracowały w grupach, układały i kolorowały puzzle, brały udział w grach i zabawach. Na koniec otrzymały słodkości i kolorowanki, a najbardziej aktywne dziecko nagrodę. Dzieci podziękowały koleżanką gromkimi brawami. Oczywiście nie mogło zabraknąć pamiątkowego zdjęcia. (zdjęcia w albumie fot.Rok szkolny 2018/2019)


               

          • 09 listopada 2018 r. Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego „SETNA ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI”
            • 09 listopada 2018 r. Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego „SETNA ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI”

            •        W piątek 09 listopada  2018 r. podczas uroczystego apelu odbyło się rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu
              Plastycznego
              „SETNA ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI”. Celem konkursu było uczczenie 100 rocznicyodzyskania niepodległości przez Polskę, motywowanie uczniów do rozwijania pasji historycznych poprzez plastykę, ochrona przed zapomnieniem wydarzeń oraz ludzi, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV - VIII. Prace wykonano różnorodnymi technikami w formacie A 3.

              Komisja Konkursowa w składzie: Agnieszka Figas, Wiesława Biesiada i Justyna Dolata  nagrodziła prace w dwóch kategoriach.
              W kategorii klas IV- V jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
              I miejsce –Karolina Pacek kl. IV b 
              II miejsce –Estera Szwedkowicz kl. IV d 
              III miejsce –Oliwia Głowacka kl. V d 
              Wyróżnienia : Mateusz Mordziński kl. V a  i Kinga Żbikowska kl. V d

              W kategorii klas VI- VIII jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
              I miejsce – Filip Ratajczyk kl. VIII b
              II miejsce –Gabriela Słowik kl. VI a
              III miejsce –Józefina Słowik kl. VIII b
              Wyróżnienia: Filip Śmigielski VII b, Oliwier Golec VI a oraz Alicja Serocka VII a.

              Nagrodzone osoby otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci książek. Prace konkursowe zostały wyeksponowane na szkolnej wystawie z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

          • Wieczornica „ Pieśń o Niepodległej”
            • Wieczornica „ Pieśń o Niepodległej”

            • Rok 2018 to wyjątkowy czas dla nas, Polaków. Dokładnie 100 lat temu, 11 listopada, Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Z racji tej okrągłej rocznicy w Szkole Podstawowej nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim podejmowaliśmy szereg działań, które miały na celu upamiętnienie tego doniosłego wydarzenia. Dla Niepodległej sadziliśmy drzewa, układaliśmy żywą flagę, śpiewaliśmy hymn i pieśni patriotyczne, malowaliśmy plakaty, zorganizowaliśmy apel z okazji Dnia Niepodległości. Zwieńczeniem naszych działań stała się uroczysta wieczornica, która odbyła się 9 listopada .
              Uroczystość odbyła się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej naszej szkoły W odpowiedni nastrój wprowadził wszystkich gościnny występ zespołu folklorystycznego Zespołu Szkół nr 1 Centrum Kształcenia Praktycznego w Aleksandrowie Kuj. Członkowie zespołu , którzy przepięknie prezentowali się w kujawskich strojach, zaprezentowali dwa tańce ludowe. Następnie pani dyrektor Renata Golec powitała przybyłych gości: Andrzeja Paczkowskiego z Inspektoratu Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, starostę Dariusza Wochnę , burmistrza dr Andrzeja Cieślę, nadleśniczego Nadleśnictwa Gniewkowo Mariusza Heidingera oraz pozostałe zaproszone osoby, rodziców i społeczność szkolną. Po powitaniu wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy i rozpoczął się program artystyczny. Miał on charakter montażu słowno – muzycznego, który przeplatały występy taneczne. Recytatorzy zaprezentowali najpiękniejsze wiersze o tematyce patriotycznej – rozpoczęło się od słynnego „ Katechizmu” Bełzy a zakończyło fragmentem z „Kwiatów polskich” Tuwima, powszechnie znanym jako „Modlitwa”. Wszystkie utwory były niezwykle wzruszające i skłaniały do refleksji nad pojmowaniem miłości Ojczyzny, naszą obecną rolą w wolnym narodzie i społeczeństwie. Dopełnieniem tych rozważań były treści kryjące się w piosenkach i pieśniach patriotycznych zaprezentowanych przez młode wykonawczynie ( utwór M. Grechuty „ Ojczyzna”, „Myślimy o Polsce” czy słynne „Piechota” i „Pierwsza brygada”). Widownia mogła podziwiać również występy taneczne naszych uczniów . Klasa II b zaprezentowała kujawiaka, który spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem i został zasłużenie nagrodzony głośnymi brawami. Podobnie zresztą było po występie uczniów klasy V a, którzy w sposób niezwykle żywiołowy wykonali krakowiaka. Jednak serca widowni skradli uczniowie klas ósmych, którzy brawurowo zatańczyli poloneza – po ich tańcu zerwała się burza oklasków, a niejednej osobie zakręciła się łza w oku. Na zakończenie gościnnie wystąpił chór „Lutnia Nova”, który pięknie zaśpiewał cztery pieśni patriotyczne, wśród nich „Rotę” i „Marsz, marsz Polonia”
              Po zakończeniu występów głos zabrali zaproszeni goście, którzy pogratulowali wszystkim wykonawcom wysokiego poziomu artystycznego oraz jednomyślnie stwierdzili, że po tych wszystkich ważnych słowach, które padły w wierszach, piosenkach i pieśniach właściwie niewiele już można dodać. Na koniec pani dyrektor podziękowała wszystkim , którzy brali udział w organizacji tej uroczystości i obecnej na wieczornicy publiczności.
              Wieczornica była dużym, wspólnym przedsięwzięciem o Niepodległej i dla Niepodległej, tej Wielkiej Niepodległej widzianej z perspektywy naszej Małej Ojczyzny – szkoły i miasta Aleksandrowa Kujawskiego.

          • 100 kartek na 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę
            • 100 kartek na 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę

            • I’m proud to be Polish- Jestem dumny, że jestem Polakiem

              Chcąc pielęgnować kulturowe dziedzictwo kraju w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości, nasza szkoła wzięła udział w akcji „I’m proud to be Polish- 100 kartek na 100-lecie niepodległości.” Celem akcji było propagowanie treści patriotycznych poprzez edukację plastyczną dzieci i młodzieży, popularyzowanie i wspieranie artystycznych talentów uczniów, poszerzanie umiejętności porozumiewania się w języku angielskim oraz propagowanie środowiska lokalnego i szkoły. W akcji wzięło udział 99 szkół z całej Polski oraz szkoła z Litwy. W sumie uczniowie wymienili między sobą 10 000 samodzielnie wykonanych kartek o tematyce narodowej. Zarówno kartki, które zostały wysłane przez naszą szkołę jak i te, które przywędrowały do nas z najdalszych zakątków Polski, są cudowne, zachwycają różnorodnością, kolorami i formami. Akcja stała się niecodzienną lekcją o tym jak można się pięknie różnić i jakie efekty daje współpraca.                                                                                                                                                                        koordynator akcji Justyna Grabowska

            • 12 listopada 2018r.

            • Dzień 12 listopada 2018r. (poniedziałek)

              jest dniem wolnym od zajęć

              w Szkole Podstawowej nr 1

              im. "Polskich Podróżników"

              w Aleksandrowie Kujawskim.

          • Szkolna Sekcja Wolontariatu
            • Szkolna Sekcja Wolontariatu

            • Miesiąc listopad jest szczególnym czasem zadumy i modlitwy za zmarłych. Z tej okazji w środę (31paździenika) przed uroczystością Wszystkich Świętych wolontariusze z naszej szkoły uzbrojeni w miotły, grabie, worki, a przede wszystkim pełni zapału wkroczyli na teren cmentarza i zaczęli wielkie porządki. Trochę zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzach, wrócili do szkoły i oczekują na kolejne akcje naszej Szkolnej Sekcji Wolontariatu.

              Wszystkie napotkane na cmentarzu osoby z wielkim uznaniem wypowiadały się na temat pracy uczniów naszej szkoły. To dodatkowo utwierdzało nas w przekonaniu, że praca wykonana przez nich była czymś dobrym.


               

          • Najładniejszy różaniec...
            • Najładniejszy różaniec...

            • Tradycyjnie w naszej szkole we wrześniu został ogłoszony konkurs na wykonanie "Najładniejszego Różańca". Uczniowie klasa I-VIII do wykonania prac wykorzystali najróżniejsze materiały. Były różańce z żołędzi, koralików, papieru, orzechów itp. Uczniowie wykazali się oryginalnością pomysłów, dokładnością wykonania i estetyką. Komisja konkursowa miała nie lada problem z wyłonieniem laureata. W związku z tym wynik był jednogłośny i sprawiedliwy – wszyscy zostali zwycięzcami. Gratulujemy!
              Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród miało miejsce w kościele Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych podczas ostatniego w tym roku nabożeństwa różańcowego dla dzieci. Wszystkie dzieci, które brały udział w konkursie otrzymały upominki ufundowane przez księdza Proboszcza - Księdza Ireneusza Śliwińskiego.
              Organizatorkami konkursu były Pani Lidia Skalska oraz Pani Sandra Borowska.

              Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które znajdują się w albumie fotograficznym.

          • Światowy Dzień Zwierząt
            • Światowy Dzień Zwierząt

            • Z okazji Światowego Dnia Zwierząt  w naszej szkole zorganizowano akcję charytatywną na rzecz Miejskiego Schroniska dla zwierząt w Toruniu. W ramach akcji przeprowadzona została zbiórka peniędzy dla psów i kotów przebywających w schronisku. Organizatorami akcji byli członkowie Koła Młodego Ekologa, którego opiekunem jast p. Teresa Sobolewska. Łącznie zebrano 218 zł.
              Wszystkim dobroczyńcom, którzy przyczynili się do polepszenia bytu zwierząt, bardzo serdecznie dziękujemy.

          • Wizyta w Skłudzewie
            • Wizyta w Skłudzewie

            • W październiku osiemdziesięcioro chętnych uczniów naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach plastycznych w Ośrodku Fundacji Piękniejszego Świata w Skłudzewie. Warsztaty te były formą nagrody za udział naszej szkoły w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Moje piękne – bezpieczne miejsce”.
              Celem zajęć było uwrażliwianie na piękno otaczającego świata, kształtowanie umiejętności zaznawania odpoczynku psychicznego w kontakcie ze sztuką, zwiększanie zainteresowania uczestników różnymi technikami plastycznymi, znajdowanie miejsca dla kreatywności i indywidualizmu.

              Na warsztatach uczniowie poznali technikę EBRU - malowania na wodzie oraz technikę modelowania w glinie. Nie zabrakło również rysunku w plenerze.
              Dzięki ogromnemu zaangażowaniu w prowadzone zajęcia i  dostępu do profesjonalnych narzędzi i materiałów plastycznych  uczniom udało się stworzyć przepiękne prace plastyczne.
                                                                                                Agnieszka Figas
                                                                                                 Wiesława Biesiada

          • Szkolne Przygody Gangu Słodziaków
            • Szkolne Przygody Gangu Słodziaków

            • KLASA III „a” wzięła udział w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” organizowanym przez BIEDRONKĘ. Celem konkursu jest budowanie nawyku codziennego głośnego czytania przez uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie otrzymali książkę o przygodach Gangu Słodziaków   R. Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” oraz albumy. Dzięki  wsparciu rodziców, dzieci codziennie w domu głośno czytały teksty przez 10 minut, co potwierdzali rodzice podpisem w albumie dziecka. W nagrodę uczeń otrzymywał naklejkę z postacią wybranego bohatera – Słodziaka.  Poza tym 01.10. 2018 r. zorganizowano „DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA” pod hasłem STARSI CZYTAJĄ MALUCHOM. Uczennica Laura Mazurek czytała fragmenty książki uczniom z klas pierwszych. Z kolei pani Karolina z biblioteki czytała fragment książki uczniom klasy IIIa.  Kolejnym zadaniem uczniów było zredagowanie i zapisanie dalszych losów Gangu Słodziaków. Wybrane prace uczniów zostały przesłane do organizatorów konkursu.

              Efektem udziału w konkursie jest wyrobienie nawyku systematycznego  czytania. Zaangażowanie uczniów do pracy poprzez dobrą zabawę. Rozwijanie zdobytych umiejętności.

                                                                                          Koordynator mgr Grażyna Domanowska

          • WZOROWA ŁAZIENKA
            • WZOROWA ŁAZIENKA

            • Zachęcamy do głosowania na naszą szkołę: tradycyjnie lub rejestrując paragony potwierdzające zakup produktów marki DOMESTOS. Punkty można zdobywać również przez grę WZOROWA ŁAZIENKA. Głosy oddajemy raz dziennie. Nagrodą główną jest remont łazienek szkolnych.

                                                               Zachęcam do głosowania 
                                                                        Grażyna Domanowska

          • W Święto Drzewa dla Niepodległej"
            • W Święto Drzewa dla Niepodległej"

            • „W Święto Drzewa dla Niepodległej”- taki tytuł nosił projekt realizowany w ostatnich tygodniach przez całą społeczność szkolną. Miał on charakter ekologiczno – patriotyczny. Łączył Ogólnopolski Program klubu Gaja pt. „Święto Drzewa” służący edukacji w zakresie zmian klimatycznych i ochronie drzew oraz edukację czytelniczą realizowaną m.in. poprzez udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.                                                                                   W tym roku wszystkie działania ekologiczne i promujące czytelnictwo podporządkowane zostały setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Aby uczcić tak ważną dla każdego Polaka rocznicę, w szkole przeprowadzono szereg działań, m.in. uczniowie wykonali gazetki i plakaty tematyczne, ozdobili klasy symbolami narodowymi, nauczyli się patriotycznych wierszy i piosenek, obejrzeli tematyczną wystawę książek, 100 uczniów z klas II i III uformowało żywą flagę, którą można zobaczyć na stronie internetowej szkoły i wreszcie każdy uczeń i nauczyciel przygotował dla siebie kotylion i skompletował strój w barwach narodowych.  W tych strojach cała szkoła wystąpiła na uroczystym apelu dnia 10 października. Spotkanie zaszczycili swoim przybyciem Burmistrz Miasta, Pan dr Andrzej Cieśla, goście z  Nadleśnictwa Gniewkowo – Nadleśniczy, Pan Włodzimierz Pamfil i leśniczy – Pan Artur  Jabłoński oraz przyjaciel szkoły, Pani Daria Danuta Lisiecka. Na apelu społeczność szkolna ubrana w biało – czerwone stroje odśpiewała hymn narodowy, później 100 uczniów z klas II i III recytowało Katechizm dziecka polskiego W. Bełzy,  100 uczniów z klas IV – VIII zaśpiewało patriotyczną piosenkę Przybyli ułani pod okienko,  a gość specjalny, Pani D. D. Lisiecka przeczytała 100 zdań z Przedwiośnia S. Żeromskiego. Po okolicznościowych wystąpieniach uczniowie z klas VI wraz z opiekunami, dyrektorem szkoły i gośćmi przybyłymi na spotkanie udali się do lasu, by posadzić 100 drzew dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Oby te drzewka  przez kolejnych sto lat rosły wraz z niepodległą Polską!
              Szkolnym koordynatorem projektu była mgr inż. Teresa Sobolewska               

               

          • PROJEKT UNIJNY 2018 - 2020
            • PROJEKT UNIJNY 2018 - 2020


            • Gmina Aleksandrów Kujawski

              realizuje projekt

              „Wysoki poziom edukacji w Gminie Miejskiej Aleksandrów Kujawski”

              Celem projektu jest podniesienie wiedzy i kompetencji u 532 uczniów, w tym o specjalnych potrzebach edukacyjnych objętych indywidualizacją nauczania i uczniów zagrożonych przedwczesnym opuszczeniem systemu oświaty oraz podniesienie kompetencji nauczycieli, prowadzące do podwyższenia poziomu jakości edukacji w Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Aleksandrowie Kujawskim

              Rezultatem projektu będzie nabycie przez uczniów kompetencji kluczowych uczniów (ICT, języki obce, matematyczno-przyrodniczych), podniesienie kwalifikacji i kompetencji nauczycieli oraz poprawa stanu infrastruktury edukacyjnej. Program obejmie łącznie 2 szkoły, 532 uczniów oraz 40 nauczycieli. Projekt przyczyni do wyrównanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, rozwoju zindywidualizowanego podejścia do ucznia (szczególnie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym), podniesienia umiejętności z zakresu ICT oraz umiejętności badawczych i obserwacyjnych uczniów w zakresie zjawisk przyrodniczych, poprawy kompetencji językowych i matematycznych uczniów oraz wyposaży uczniów w kompetencje niezbędne na rynku pracy i rozwoju dalszej ścieżki zawodowej.

               

              Całkowita wartość projektu: 762 300,00 zł

              Dofinansowanie projektu z UE: 724 185,00 zł

              www.mapadotacji.gov.pl

          • iNFORMACJA
            • iNFORMACJA

            • Dzień 12 października 2018r. (piątek), zgodnie z przyjętym kalendarzem roku szkolnego 2018/2019, jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego
            • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

            • W najbliższy czwartek (04.10.2018 r.) w salinr 44 o godzinie 12.30 odbędą  się wyborydo Samorządu Uczniowskiego.

              Chcesz mieć wpływ na funkcjonowanie szkoły? Masz fajne pomysły? Jeśli jesteś przykładem dla innych  bo masz wzorową lub bardzo dobrą ocenę z zachowania, jesteś uczniem klasy V, VI, VII, lub VIII, zgłoś własną kandydaturę jako kandydata do Samorządu Uczniowskiego.

              Zgłoszenia kandydatów przyjmowane będą w bibliotece szkolnej do czwartku. Proszęo spisanie na kartce swoich danych (imię, nazwisko, klasa) oraz ciekawych pomysłów.

              Kandydaci na członków Samorządu Uczniowskiego będą mogli przedstawić swoje pomysły w czwartek
              na głosowaniu.

              Zapraszamy trójki klasowe z klas IV - VIII na głosowanie.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Podróżników w Aleksandrowie Kujawskim
      • 0 54 282 22 30
      • ul. gen. Władysława Sikorskiego 5 87-700 Aleksandrów Kujawski Poland
    Elektroniczna skrzynka podawcza Szkoły Podstawowej nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim na ePUAP:
    /SP1Aleksandrow/domyslna
    • Logowanie